Бащите да имат право на двумесечен отпуск за отглеждане на дете, предвиждат приетите на първо четене промени в Кодекса на труда. Това ще става с гарантирано право на парично обезщетение от държавното обществено осигуряване (ДОО), предвиждат приетите на първо четене от парламента промени в Кодекса на труда.
Законопроектът на Министерския съвет (МС) беше приет със 179 гласа „за“, 21 „въздържал се“, без „против“, съобщи БТА.
Целта на предложените изменения е въвеждане в националното законодателство на изискванията по европейски директиви за „равновесието между професионалния и личния живот на родителите и хората, полагащи грижи“.
В мотивите към законопроекта на МС е посочено, че законоустановеното право на бащите (осиновителите) на платен отпуск за отглеждане на дете до осемгодишна възраст е възможно да доведе до положително въздействие върху балансираното участие на родителите при отглеждането и възпитанието на детето в семейна среда.
Вносителите посочват, че необходимите за изплащането на обезщетението пари ще бъдат за сметка на предвидените разходи за краткосрочни обезщетения със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Предложенията проект на акт не води до въздействие върху държавния бюджет, отбелязват още те.
Депутатите приеха предложенията между първо и второ четене на законопроекта да бъдат направени в срок от три дни.
Източник: БТА https://www.bta.bg/bg