България представи пред Организация за икономическо сътрудничество и развитие своята политика за насърчаване на заетостта, развитието на уменията и ученето през целия живот по време на Срещата на върха за уменията в Истанбул. Делегацията, водена от министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов, акцентира върху мерките за по-добро съответствие между търсенето и предлагането на труд и за активиране на потенциала на различни групи на пазара на труда.
В рамките на форума бяха обсъдени политики за развитие на уменията на възрастните, дигитализация на обученията и адаптиране към демографските промени и зеления преход. Подчертано беше, че България развива дистанционни форми на обучение и работи по създаването на национална платформа за електронно обучение, както и по въвеждане на индивидуални сметки за обучение.
Страната отчита напредък в заетостта, като вече е постигнала целта за заетост на хората на възраст 55–64 години, а паралелно с това се изпълняват мерки за интеграция на уязвими групи и намаляване на дела на младежите извън заетост, образование или обучение чрез програми за стажуване и професионално развитие.
Източник: МТСП