От 9 май, Деня на Европа, започва Европейската година на уменията, която ще продължи до 8 май 2024 г. Инициативата ще даде нов тласък на ученето през целия живот, подкрепяйки иновациите и конкурентоспособността като двигател на екологичния и цифровия преход.
Заложените цели следва да се постигнат, чрез различни мерки, сред които организиране на събития, форуми и дискусии за насърчаване на дебата за ролята на политиките за развиване на умения, информационни кампании, насърчаване на диалога и сътрудничеството между обществените институции, социални партньори, публични и частни служби по заетостта, образователни и обучителни структури, прилагане и разработване на инструменти, които да доведат до инвестиции в подходящи за пазара на труда възможности за квалификация, развиване на уменията и ключовите компетентности.
Национален координатор за България е заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Екипът за взаимодействие включва представители на министерства, НАПОО, Агенция по заетостта, социални партньори и други заинтересовани страни.
Заложените цели:
- Насърчаване на по-големи, по-ефективни и приобщаващи инвестиции в обучение и повишаване на квалификацията;
- Гарантиране, че уменията отговарят на нуждите на пазара на труда, включително чрез сътрудничество със социалните партньори и предприятията;
- Постигане на съответствие между стремежите и набора от умения на хората и възможностите на пазара на труда, особено за екологичния и цифровия преход и икономическото възстановяване. Тясно сътрудничество между социалните партньори, работодателите и заинтересованите страни с цел запълване на дефицитите на пазара на труда чрез преквалификация, нови квалификация и надграждане на уменията;
- Привличане на умения и таланти от трети държави, включително чрез укрепване на възможностите за учене и мобилност и улесняване на признаването на квалификациите.
Водещи събития, които ще бъдат организирани от Европейската комисия в Европейската година на уменията:
- 9 май 2023 г. – „Фестивал“ на Европейската година на уменията, който ще обедини откриващите събития в различни държави-членки на ЕС. „Фестивалът“ ще може да бъде наблюдаван на живо във виртуалната платформа на Европейската година на уменията;
- 8-9 юни 2023 г. – конференция „Making Skills Count“, в която ще бъдат представени инициативи, които увеличават както стойността, така и видимостта на уменията;
- Юни 2023 г. – обявяване на победителите в Европейските награди за цифрови умения 2023;
- 23-27 октомври 2023 г. – Европейска седмица на професионалните умения;
- 15-16 ноември 2023 г. – Европейски форум за заетост и социални права;
- 2024 г. – Заключително събитие.
Налице е значително финансиране и техническа подкрепа от ЕС за инвестиции в повишаване на квалификацията и преквалификация:
- Европейският социален фонд плюс (ЕСФ+) с бюджет от над 99 милиарда евро за периода 2021—2027 г. е основният инструмент на ЕС за инвестиране в хората.
- Механизмът за възстановяване и устойчивост може да подкрепя реформите и инвестициите на държавите членки, включително в областта на уменията и работните места.
- По линия на програмата „Цифрова Европа“ в размер на 580 милиона евро се предоставя финансиране за развитието на задълбочени цифрови умения и се подкрепя развитието на резерв от таланти от експерти в областта на цифровите технологии.
- „Хоризонт Европа“ предоставя подкрепа за уменията на изследователите, предприемачите и иноваторите, по-специално чрез своите действия „Мария Склодовска-Кюри“, Европейския съвет по иновациите и Европейския технологичен институт.
- Програмата „Еразъм+“ с бюджет от 26,2 милиарда евро също така подкрепя личностното и професионалното развитие на учащите, персонала и институциите в областта на професионалното образование и обучение, а освен това финансира европейските университети.
Други програми, които могат да подпомогнат развитието на умения: програмата InvestEU, Европейският фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници, Европейският фонд за регионално развитие, Фондът за справедлив преход, Механизмът за отпускане на заеми в публичния сектор в рамките на Механизма за справедлив преход, Европейският корпус за солидарност, Програмата за околната среда и действията по климата (LIFE), Модернизационният фонд, Инструментът за техническа подкрепа и Инструментът за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество.
Информация за събитията и дейностите може да се открие във виртуалната платформа: https://year-of-skills.europa.eu/index_bg.
Използване на хаштага #EuropeanYearOfSkills за увеличаване видимостта в социалните мрежи.
Източник: ЕС