Община Перник ще осигури 42 социални жилища за крайнонуждаещи се перничани – хора, останали без подслон, бездомници, или живеещи в изключително лоши битови условия, съобщи общинският пресцентър. Това предвижда новата наредба за реда и условията за ползване на социалната услуга „Социални жилища“, която бе публично обсъдена днес.
Община Перник е разработила проект, с който кандидатства за финансиране по оперативната програма „Региони в растеж“. Целта е да се решат жилищните проблеми на най-уязвимите социалнослаби в Перник и да се работи за тяхното интегриране в обществото.
При сключването на договор за ползването на социално жилище ще бъдат заложени и минимум изисквания за посещение на училище от децата в училищна възраст, включване на безработните в различни образователно-квалификационни програми, както и в програми за осигуряване на заетост; хората трябва да имат избран личен лекар и задължително да водят децата си на имунизации и прегледи. Тези мерки са предвидени в т.нар. социален пакет, обясни началникът на отдел „Здравеопазване, жилищна политика, спорт и социални дейности“ към общината Мариана Асенова.
Социалните жилища представляват социална услуга и е много важно да се разграничават от реда и условията, при които се дават общинските жилища, уточни заместник-кметът Йордан Павлов. Специална комисия ще картотекира кандидатите. Наемът, който ще се плаща за социалните жилища, ще бъде определен с решение на общинския съвет.
Източник: БТА