Правителството на България винаги е поддържало позицията за пълно прилагане на правото на ЕС в областта на свободното движение на работници. Тя съвпада напълно с позицията на Европейския парламент и Европейската комисия и е в съответствие с оценките, давани през годините за степента на реално осъществяване правото на свободно движение и неговото положително отражение върху икономиките в ЕС. Разбира се, като всяко право, то следва да се упражнява законосъобразно и заедно със съпътстващите го задължения. Това каза министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов на среща с немски и български медии на 14 февруари в Берлин, Германия. Той резюмира резултатите от проведените срещи по време на двудневната си визита в страната. През днешния ден министърът се срещна с ръководството на Сдружението на германските градове и сенатора по въпросите на труда, жените и интеграцията на Германия Дилек Колат.
Вчера министър Адемов, министърът на труда, семейството и социалната закрила на Румъния Мариана Къмпеану, държавният министър по миграцията, бежанците и интеграцията към федералния канцлер на Германия Айдан Йозогуз и федералните министри на Германия по труда и социалните въпроси и на вътрешните работи Андреа Налес и Томас де Мезиер дадоха пресконференция в сградата на Федералното министерство на труда и социалните въпроси на Германия. Основната тема на срещата с медиите бе свободното движение на работници в рамките на ЕС. На пресконференцията бе отбелязано правото на гражданите на ЕС да пътуват и че то е предпоставка за функционирането на европейския пазар на труда. Според министрите свободата на придвижване води до по-добра професионална реализация за работниците и до по-голям растеж в ЕС.
Министър Адемов отбеляза, че случаите на злоупотреби със социални помощи в сравнение с ползите от българските имигранти са много малки. Той уточни, че през последните години в Западна Европа работят български високосквалифицирани специалисти в областта на медицината, компютърните и инженерните науки.
Германия декларира готовността си да подпомогне България в процеса на въвеждането на дуалното обучение, отбеляза министър Адемов. Въвеждането на елементи на дуалното обучение в страната е в процес на обсъждане. Идеята е първоначално то да се приложи за професионално обучение на лица над 16 г., отпаднали рано от системата на образование. При въвеждането му в България е необходимо да се изяснят редица въпроси, свързани със съдържанието на обучението и разработването на специализирани учебни програми, определяне на условията за провеждане на обучението, изграждане на капацитет при работодателите и техните браншови организации за провеждане на обучения на работното място, вкл. обучение на преподаватели и наставници, които ще бъдат ангажирани в процеса, и др.
Германия има дългогодишни традиции в дуалното обучение и сътрудничеството в тази област ще подпомогне процеса на въвеждане на елементи от този тип професионално обучение в България.
Източник: МТСП