Личните лекари да имат на разположение тестове, чрез които да могат да откриват проблеми от аутистичния спектър при децата под 1 година. Това предложиха от центъра за деца със специфични потребности „Карин дом” (член на НАСО) по време на дискусия в парламента на тема „Институциите с отговорност към децата с аутизъм”.
„Ранната диагностика на заболяванията от този спектър е голям проблем. Повечето специалисти се страхуват да сложат тази диагноза на деца под 7-годишна възраст, а колкото по-рано се открият проблемите, толкова по-добре може да се повлияе детето при работата с психолози, логопеди и педагози”, заяви директорът на „Карин дом” Мария Николова. Тя съобщи още, че предстои разкриването на центрове в 64 общини, но не било ясно доколко те ще се занимават с ранна диагностика и терапия. А точно това можело да увеличи компенсаторните възможности на малчуганите.
„Броят на диагностицираните деца с аутизъм се увеличава както у нас, така и в световен мащаб”, призна председателят на здравната комисия в НС д-р Нигяр Джафер по време на дискусията. У нас обаче все още нямало регистър. Приемало се, че около 16 000 души са с проблеми от аутистичния спектър. „Неотдавна попитах официално Министерството на здравеопазването за броя на аутистите у нас. От там ми отговориха, че те не са повече от 470”, призна д-р Джафер. Според нея сега въпросът е кога можем да имаме регистър, за да се знае на каква основа стъпва държавата, когато стане дума за законодателни промени, свързани със специфичните потребностите на тези деца.
Преди дискусията в кулоарите на парламента беше открита изложба от творби на деца със специални образователни потребности.
Източник: в-к Сега