Българското правителство е подновило своя ангажимент за подобряване на условията на живот на децата, като е заделило финансови средства по линия на Европейския социален фонд. Предприети са засилени мерки за извеждане на деца от домове за сираци и други специализирани институции. Това се казва в информация, публикувана на официалния сайт на Европейската комисия. Броят на децата, отглеждани в домове в България е намалял от 6 590 през 2010 г. на 2 290 към м. април 2015 г.
В изпълнение на приетата през 2010 г. национална стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България” и План за действие към нея Министерство на труда и социалната политика, съвмeстно с Агенция за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето, реализира редица мерки, насочени към разкриване на социални услуги в цялата страна. Те са фокусирани върху предотвратяването на изоставянето на деца от родителите им, реинтеграцията в семейна среда, както и разработване на специализирани грижи за деца от рискови групи. По проект „Детство за всички“, който е финансиран по оперативната програма на социалното министерство – ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2007 – 2013 г. към момента са разкрити 131 услуги в 65 общини. Те се ползват от над 1 000 деца. По проект „И аз имам семейство“ на оперативната програма 1 900 деца са ползвали услугата „приемна грижа“.
„Правителството има волята да продължи процеса, за да могат децата и техните родители да получат възможно най-добрата грижа и подкрепа“, казва българският министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Оригиналната информация е публикувана на сайта на Европейската комисия: http://ec.europa.eu/esf/main.jsp?catId=67&langId=bg&newsId=8604
Източник: МТСП