На 30 и 31 януари 2014 г. в гр. Велико Търново се проведе Национална работна среща на регионалните екипи по деинституционализация на грижата за деца, организирана по инициатива на председателя на ДАЗД г-жа Ева Жечева. Работната среща се организира в рамките на проект „Подкрепа”, изпълняван от ДАЗД и финансиран по ОП „Техническа помощ”. На срещата бе обсъден постигнатият напредък в реализацията на проектите от Плана за действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация”, последната фаза на процеса за деинституционализация на грижата за деца и извеждането им от специализираните институции, възникващите в процеса проблеми и възможните решения.
Над 1 500 са децата с увреждания, които е планирано да бъдат изведени от специализираните институции за социални грижи в цялата страна в изпълнение на Националната стратегия, стана ясно по време на работната среща. Процесът на деинституционализация у нас навлиза в решителната си фаза – започна извеждането на децата с увреждания от институциите. „Това изисква висока отговорност от страна на цялото общество, за да протече процесът възможно най-добре за най-уязвимите участници в него – децата“, заяви председателят на ДАЗД г-жа Ева Жечева. Тя припомни, че през 2013 г. бе възобновена работата на Междуведомствената работна група по деинституционализация на високо политическо ниво, което гарантира добрата координация между всички държавни и общински институции, ангажирани в реализацията на процеса.
Г-жа Жечева направи преглед на напредъка в изпълнението на проект „Детство за всички”, чийто ръководител е. Проектът е насочен към най-уязвимата група деца – децата с увреждания. Те ще бъдат насочени към 149 центъра за настаняване от семеен тип, 36 защитени жилища, 1 дневен център за деца с увреждания и 8 центъра за социална рехабилитация и интеграция, които се изграждат по проект „Детство за всички“ в 81 общини в страната.
През миналата година са завършени и оборудвани сградите и бяха подписани договорите за финансиране на новите услуги – Център за настаняване от семеен тип – в 14 общини – Карнобат, Айтос, Ямбол, Созопол, Севлиево, Бургас, Луковит, Харманли, Търговище, Габрово, Димитровград, Горна Оряховица и Червен бряг и едно защитено жилище в община Долни Дъбник. В 9 от тях вече е назначен персонал, в останалите 5 е в ход процедура за назначаване на персонал. Обученията на персонала, планирани по проект „Детство за всички”, за тези общини приключиха. Предстоят обучения от фондация „Лумос“, които стартират на 8 февруари.
От края на м. август 2013 г. в двата центъра за настаняване от семеен тип в гр. Карнобат живеят 22 деца. В средата на януари 2014 г. започна да функционира услугата в Горна Оряховица, а до дни се очаква да бъдат настанени деца в центровете в Созопол, Айтос и Червен бряг.
В 19 общини са подписани договорите за финансиране на услугата, като дейностите стартират след 1 февруари. В една от тях – Силистра, вече е назначен персонал и е планирано грижите за децата да стартират на 1 март. Други 15 общини са подали проектни предложения за финансиране на услугата, предстои сключване на договор. 33 общини предстои да подадат проектните си предложения, планирано е договорите за финансиране на услугата ЦНСТ с тях да бъдат подписани до август т.г.
Госпожа Жечева посочи основните предизвикателства в процеса на деинституционализация: разширяване на целевата група по проект „Детство за всички“; координация между всички участници; гарантиране на здравните и образователните потребности на децата; системни и целенасочени действия по ограничаване на входа на институциите чрез подкрепа и услуги за семействата; развиване на модела на резидентните услуги в услуги в общността; разработване и въвеждане на финансов механизъм, който да гарантира пренасочване на средствата от закриващите се институции към новите услуги.
Общ поглед към процеса на деинституционализация, проблемите и възможните решения представи Десислава Енчева от УНИЦЕФ. Напредъкът по проектите и предизвикателствата пред тях презентираха и ръководителите на останалите пет проекта от Плана за действие – „Посока: семейство“, „И аз имам семейство“, „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище“, „Укрепване на капацитета на Агенция за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа“. Те са финансирани от Оперативна програма „Регионално развитие”, Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Изпълняват се от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), от Агенцията за социално подпомагане и от Министерството на здравеопазването.
Източник: ДАЗД