Добрите практики и проблемите при работа с деца и семейства в риск от изоставяне бяха дискутирани на регионална кръгла маса „Превенция на изоставянето и ранна интервенция за деца с увреждания“ във Варна на 18 юни. Форумът бе организиран от ДАЗД по проект „Подкрепа“, финансиран чрез ОП „Техническа помощ“. Участие в него взеха представители на държавните институции, областните и общинските власти и неправителствените организации в региона
Липсата на финансови възможности, лоши жилищни условия и недостатъчна подкрепа от близките и семейството са сред основните причини за изоставяне на новородени в област Варна. За първите девет месеца на 2013 г. в областта са регистрирани 62 сигнала за бебета в риск от изоставяне, което е 2 % от всички раждания за този период, показват данни от проверката на Държавна агенция за закрила на детето /ДАЗД/, съобщени на кръглата маса.
Проверката е установила, че от всички 25 162 деца, родени през първите 9 месеца на 2013 г. в област Варна, 224 са с увреждания или малформации, като за преобладаващата част от тях не е уведомен отдел “Закрила на детето”.
В община Варна е изградено добро сътрудничество между ДСП – Варна, МБАЛ „Св. Анна” и СБАГАЛ „Проф. Д-р Димитър Стаматов”, Община Варна, Сдружение “Цветно бъдеще” – Варна и Фондация „Карин дом” – Варна. Работи се за развиване на модел на ранна интервенция, който се фокусира върху семейството. Към Отдела за закрила на детето- Варна работи и екип за работа на ниво родилен дом. От 45 социални услуги на територията на община Варна 19 са за деца. Предвижда се изграждането на общински център за подкрепа на деца и семейства на стойност 1,68 млн. лева. Той ще работи за подобряване на училищната готовност на деца с увреждания до 7-годишна възрасти и на семейства с ниски доходи.
Презентирани бяха добри практики на територията на областта са училище за бъдещи родители, изнасяне на здравни беседи в училищата и в маргинализираните общности; извършване на скрининг на новородените за ранно откриване на заболявания; подкрепа за кърмене и психологическа подкрепа, родителска мрежа за подкрепа, ресурсна библиотека.
„Необходимо е всички институции да работят в синхрон за затваряне на входа на институциите, за да бъде постигната основната цел на Националната стратегия за деинституционализация – децата, отглеждани в институции да бъдат сведени до минимум“, подчерта ръководителят на проект „Подкрепа“ Михайлина Димитрова.
Участниците в кръглата маса се обединиха около предложението ранната интервенция да бъде изведена като приоритет в националната политика на България. Ако не се работи в партньорство между здравните, образователните и социалните институции, превенцията на изоставянето не може да бъде успешна, подчертаха експертите. Сред най-наложителните мерки са планиране на регионален принцип за изграждане на центрове за ранна интервенция при раждане на деца с увреждане; създаване на регистър на деца, настанени в услуга от резидентен тип; промяна в нормативната уредба с цел контрол върху докладването на всички случаи на новородени в риск; активна социална работа с биологичните родители, особено на недоносени деца и родените с различни увреждания; регламентиране на контактите на майката с новороденото по време на престоя му в неонатологично отделение с цел стимулиране на емоционалната връзка.
Източник: ДАЗД