През месец април се проведе проучвателно посещение в Германия в рамките на Проект „Социално включване на правонарушители чрез иновативни модели на социални предприятия”, изпълняван от Фонд за превенция на престъпността – ИГА. Десетчленна делегация – представители на български институции, неправителствени организации и общини – целева група на проекта, имаха възможност да се запознаят с германския опит в развитието на иновативните модели на социални предприятия за правонарушители. Домакин на визитата бе германската организация “Xit ” GmbH – партньор на Фонд – ИГА в проекта.
Бяха посетени социални предприятия, които предизвикаха голям интерес сред участниците; Auticon (Berlin) – стопанска организация и първата компания в Германия, която започва да набира служители с аутизъм като IT консултанти; Mosaik Berlin – целевата й група обхваща хора с увреждания, стартират с малък клуб, след това и с магазин, а по- късно и с работилница; Die Weltkuche Berlin – кухня за емигранти, в която могат да работят жени, които дълго са били без работа или хора без документи, но с право на престой; Iqconsult – основната им дейност е консултиране на нововъзникнали социални предприятия; Quartiermeister – нестопанско предприятие, фирма за бира; Soul bottles – концепцията им е в защита на екологичния начин на живот, за което създават стъклени бутилки за питейна вода с различен дизайн; Hoffnungstaler Werkstatten Lobetal (католическа организация), която поддържа широк спектър от съоръжения за социални грижи в провинция Бранденбург с общо 2900 места.
Освен тези седем социални предприятия, посетени на място, още две бяха презентирани от техни представители в офиса на организацията – домакин.
В рамките на програмата бяха включени и презентации, лекции, беседи и дискусии, които представиха както общата картина на социалните предприятия в Германия, така и конкретни елементи като финансиране, отчитане, целеви групи, възможности за развитие, сравнителен анализ с българската система. Основните теми, засегнати по време на дискусиите, се отнасяха до законодателството, задачите и целите на социалните предприятия, управлението им, използването на персонал с увреждания, проблемните зони в България и възможните начини за справяне с проблемите.
Участниците споделиха впечатленията си от богата програма и прекрасната организация на визитата, благодариха на домакините и очертаха бъдещите параметри на сътрудничеството си с тях.
Източник: Фонд „ИГА“