Момчил Николов е секретар на община Смолян. Роден е в Смолян и е на 44 години, семеен с две деца. Има степен магистър от Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина – Стара Загора. Притежава следдипломни квалификации по Право – бизнес и държавна администрация, Информатика и информационни технологии и Педагогика. Николов е заемал различни ръководни постове – директор в „Бюро по труда”, в СОУ „Св.Св.Кирил и Методий” – Смолян, ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” – с.Турян. Работил е като гл.експерт –ръководител в Регионален център – Смолян на Националния педагогически център. Бил е директор и на Центъра за образователни услуги и квалификация – Смолян.
Г-н Николов, как се развиват социалните услуги в община Смолян. Колко са дневните центрове и места за настаняване, с които разполага общината?
Социалните услуги в община Смолян са много и разнообразни. В село Широка лъка работи дом за деца, лишени от родителски грижи с капацитет 30 деца. Тези домове трябва да бъдат закрити до 2015 г. и в тази връзка директорът на дома Станислав Шиков е оборудвал част от сградата като Център за настаняване от семеен тип, с капацитет 15 деца и рано или късно ще се стигне до закриване на дома и разкриване на този център. В Смолян функционира Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Звънче”, с капацитет 48 лица. Освен това има Център за настаняване от семеен тип за деца до 12 години, който бе открит наскоро и се намира на Каптажа. В ученическото общежитие в Смолян също има такъв център, като той е за деца от 12 до 18 години. В Устово има наблюдавано жилище за шест лица, които напускат тези центрове и са между 18 и 25 години, за да може, излизайки от институцията да не са на улицата. В квартал Устово има изграден Център за настаняване от семеен тип за деца с увреждания, където има още малко довършителни работи и предстои през май – юни откриване на услугата. Той е с капацитет 15 деца. На територията на града има и Център за обществена подкрепа, където се предоставят консултации, съвети, посредничество и подкрепа за деца и младежи и техните семейства, които са в риск, той е с капацитет 40 лица. Домовете за хора с психични разстройства в Петково и Ровино. В Петково е за мъже и е с капацитет 100 лица, а в Ровино е за жени и е за 87 лица. Има дом за стари хора с отделение за лежащоболни във Фатово, където е за 90 лица. Има и Звено за предоставяне на услуги в домашна среда – това са личен асистент, социални асистенти и домашен помощник. Досега работихме по проектно финансиране и се обслужваха около 90 лица, а проектът има изискване за устойчивост в рамките на една година – до 8% от обслужваните лица, така че през следващата година на 18 лица ще им бъде предоставена съответната услуга. Предстоят разкриване и на други подобни услуги. Тубдиспансера е предоставен на БЧК и там предстои разкриване на две услуги – Дневен център за възрастни хора и малък дом за стари хора. Предстои изграждането на преходни жилища към съответните домове в Петково и Ровино. Това са жилища, в които хората, преди да бъдат изведени от съответния дом, се адаптират към по-свободен начин на живот. Продължава да се предоставя и услугата домашен социален патронаж, с капацитет 50, като в момента от нея се възползват около 25 човека. Работи и обществената трапезария в капацитет 102-ма души.
Може ли да обобщим, че община Смолян се стреми да предоставя доста социални услуги и са обхванати, както се вижда всички възрастови групи и нуждаещи се от такива услуги?
Целим да обхванем всичко, с максималния капацитет и да има разнообразие. Има неща, които по-трудно ще се случат, защото изискват по-голямо финансиране, особено преходните жилища в Петково и Ровино. Разбира се, пропуснах да спомена и за Центъра за настаняване от семеен тип за лица с умствена изостаналост, за който има решение на Общински съвет в Широка лъка, който е с капацитет 11 лица. Той вече е оборудван, като се очаква да се оборудва още една стая и да се проведе разговор с местното население, защото има известна съпротива.
Разкажете малко повече подробности за услугите, които предстои да бъдат разкрити в бившия тубдиспансер?
Тубдиспансерът е предоставен на БЧК, само че приемането и предаването още не е факт, защото има скъпа техника – ретгенови апарати, които са под специален режим. Пуснали сме процедура за продажба, която повтаряхме няколко пъти, защото цената е много висока, а ретгена вече е малко или много амортизиран. Вече обаче големият апарат е купен и може да се премине към приемане и предаване с БЧК, а техен е ангажиментът да разкрият тази услуга – дневния център за възрастни хора и малкия дом за стари хора.
Запознати ли сте, имат ли БЧК готовност и проект за реализацията на тези услуги?
Вероятно имат нагласа и идея, но не сме говорили подробно за това. Караме стъпка постъпка, трябва да се обнови, защото сградата е стара и амортизирана, а изискванията към предоставянето на тези услуги са вече много по-високи. Стремим се услугите, които предоставяме да бъдат в модерни и съвременни условия и да отговарят на съвременните и европейски изисквания. Да допълня, че предстои и откриване на общностен център по проект в квартал „Каптажа”, в който ще се предоставя подкрепа на семействата, които са взели деца за отглеждане от приемна грижа и там ще се осъществява педагогическа и социална подкрепа, относно възпитанието и грижите за тези деца.
Интервю на Нели ГЕРГЬОВСКА, източник: Фокус