В Ямбол, по проект на общината, бяха открити три центъра за настаняване от семеен тип и едно защитено жилище. Те ще приютят общо 44 деца и младежи с увреждания в уютна среда и под грижите на квалифициран персонал. От директора на дирекция „Социално подпомагане” Ямбол Милена Янъкова ще разберем повече
Г-жо Янъкова, в Ямбол бяха открити бяха открити три центъра за настаняване от семеен тип и едно защитено жилище разкажете ни повече за тях?
Точно така в Ямбол бяха открити бяха открити три центъра за настаняване от семеен тип и едно защитено жилище. От 19 март започна преместването на младежите в защитеното жилище. Всички деца, който ще бъдат настанени в тези услуги са с увреждания в различна степен. Целта на новата услуга, която предлага община Ямбол, е тези деца и младежи да живеят в среда близка до семейната, да се развият техните индивидуални способности, за да може те да придобият един по-независим начин на живот.
На каква възраст ще бъдат децата?
На различна възраст – деца и младежи до 25, до 29 годишна възраст. Целта е да се настанят и тези, които имат възможност и се обучават в училищата, тяхното обучение да продължи, ще ползват социалните услуги на територията на общината. Това е Дневният център за деца с увреждания, Центърът за обществена подкрепа, Центърът за социална рехабилитация и интеграция, така, че община Ямбол разполага с развита мрежа от социални услуги. Предизвикателствата тепърва предстоят, тъй като на територията на Област Ямбол няма дом за деца с увреждания. Децата, които ще дойдат са от Кермен, Медвен, Сладък кладенец, старозагорско.
В момента тези деца в какви условия живеят?
Те живеят в домове за хора с увреждания, където грижата е институционална, а тук говорим за грижа близка до семейната среда. Това са социалните услуги от резидентен тип.
Виждали ли сте в други градове как се развиват подобен тип социални услуги – центрове да настаняване от семеен тип и защитени жилища?
Да, имах възможност да посетя такива услуги в Карнобат и Айтос. Всяко услуга разполага със своята индивидуалност, нашите къщички също носят своята идентичност, екипът се старае да се вижда, че те са различни, а не всички да са еднакви. Децата, които пребивават в други подобни центрове много бързо се променят в положителна посока.
Източник: Агенция „Фокус“