Министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов се срещна на 18 юни 2014 г. с делегация на Комисията по труда и социалните въпроси в Германския Бундестаг, водена от Катя Маст. На срещата присъстваха заместник-министър Росица Янкова и посланикът на ФРГ в София Матиас Хьопфнер. Основната тема на разговор бе свободното движение на работници в рамките на ЕС и неговото отражение върху пазара на труда в България. „Само 7,5 милиона от европейската работна сила, възлизаща на 241 милиона (т.е. 3,1 %), е икономически активна в друга държава членка”, каза министър Адемов като уточни, че „потенциалът за трудова мобилност в рамките на ЕС остава нереализиран”.
„Българското правителство е последователно в политиката си относно свободното движение на работници в Европейския съюз. Голямата част от гражданите на България и Румъния участват на пазара на труда в същата степен като гражданите на приемащата страна членка или дори в по-голяма степен. Те играят позитивна роля за икономиките на приемащите страни”, отбеляза министър Адемов.
„Българските работници се интегрират добре, високо образовани са и трудът им има висока добавена стойност за германската икономика”, допълни социалният министър. По данни на Федералната статистическа служба през 2012 г. броят на българите във ФРГ е нараснал с 25 933, което ги нарежда на четвърто място сред гражданите на държави членки на ЕС след поляците, румънците и унгарците. Данните са посочени в доклад на представителя на Германия в Техническия комитет по свободно движение на работници към Европейската комисия.
Министър Адемов постави акцент върху инициираните от България двустранни споразумения с държави-членки на ЕС за избягване на злоупотреби със социални вноски и за борба с нерегламентирана заетост. „Нашата практика за предотвратяване на злоупотреби със социалните системи се сочи като една от най-добрите в ЕС”, отбеляза министърът.
В отговор на поставени въпроси за политиките за задържане на младите хора в България и за „изтичането на мозъци”, заместник-министър Росица Янкова запозна делегацията с мерките на правителството за връщане на студентите и младите професионалисти в България.
„МТСП провежда информационни трудови борси и дни в редица държави членки на ЕС”, отбеляза тя. Заместник-министър Янкова постави фокус върху услугите за индивидуално обслужване, предоставяни от Агенцията по заетостта на българи, желаещи да се върнат да работят в България. За два месеца има 50 подадени молби.
„8000 безработни младежи на възраст до 29-годишна възраст ще бъдат наети на 6-месечни стажове по специалността в следващите две години със средства на ЕСФ”, напомни тя. Схема „Младежка заетост“ се реализира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020.
Източник: МТСП