Дете, минало през професионално приемно семейство в Монтана, вече е осиновено. Това е станало през февруари. Друго е върнато при близки и роднини, показва отчетът по проекта “И аз имам семейство”, който тук стартира през 2011 и ще приключи в края на тази година. Общо деветнайсет са действащите професионални приемни семейства в община Монтана. В тях са настанени 22 деца, включително и три със специфични здравни потребности. Един от малчуганите е осиновен през миналия юли. Друго хлапе пък е върнато обратно при близки и роднини. Две от приемните майки имат опит в работата с подрастващи от институция, защото имат опит от работата си в Дома за медико-социални грижи.
Община Монтана продължава да развива услугите, свързани с приемната грижа. Екипът наблюдава и подкрепя семействата. Социалните работници са готови винаги да им съдействат и да ги консултират, уточни главният експерт по социални дейности Мая Райкова. Очакваните резултати са много положителни. “Ще продължим да работим в посока деинституционализация все пак сме една от първите общини, която стартира процеса. Приемната грижа е позната и силно развита в общината. С работата си по проекта надградихме постигнатото”, уточни Мая Райкова.
Домът за медико-социални грижи ще бъде затворен. На негово място започва работа нов комплекс за шест нови иновативни здравно-социални услуги. Сега започва финансирането на втората фаза на реконструкцията. Ремонтът е завършен, издаден е акт 15, следва сформирането на екип. Очакваме прехвърлянето на собствеността на общината от здравното министерство, допълни Райкова. Сега в дома има много малко деца, които са с тежки увреждания. Част от тях ще бъдат настанени в центровете от семеен тип в Монтана.
До момента в Монтана по проекта са усвоени 207 795 лева от Европейския социален фонд. Очакванията са новата социална услуга да стане делегирана държавна дейност.
Източник: Монт-прес