Превенцията, закрилата и реинтеграцията на жертвите са приоритетите в Националната програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2014 г.,утвърдена днес от правителството. Дейностите в програмата са фокусирани върху повишаване на осведомеността в обществото и създаване на обществена нетърпимост към трафика на хора. Печалбите в световен мащаб от престъплението, известното като съвременна форма на робството, са съизмерими с печалбите от трафик на оръжие и наркотици.
Програмата съдържа редица институционални и организационни мерки за повишаване ефективността при предотвратяване, разкриване и противодействие на трафика на хора. Предвиждат се законодателни изменения, както и разработването и приемането на първата българска стратегия за борба с трафика на хора. Тя ще обхваща периода до 2020 г. като ще синхронизира провежданите политики и използваните механизми за борба с трафика на хора със Стратегията на Европейския съюз в тази област.
В програмата е залегнало провеждането на информационни, разяснителни и образователни кампании сред рисковите групи, развитие на международното сътрудничество чрез обмен на добри практики, разработване и реализиране на международни проекти, насочени към противодействие на трафика на хора. Първият резултат в тази област е одобрената в началото на м. май програма за борба с трафика на хора към тематичния фонд „Сигурност” по Българо-швейцарската програма, в рамките на която ще бъдат разкрити два нови приюта за жертви на трафик.
С националната програма се поставя началото на разработване и приемане на минимални стандарти за дейността на приютите за временно настаняване на жертвите. Предвижда се актуализация и приемане на национален механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик, както и разработване на модел за включване на проблематиката в гимназиалния курс и подготовката на педагогически съветници, психолози и учители за прилагане на модела.
Националната програма е разработена въз основа на предложенията на ведомствата и институциите, включени в Националната комисия за борба с трафика на хора, обсъдена е с неправителствени организации, които имат отношение към проблема, и е одобрена от Комисията на нейно заседание на 11 април 2014 г. Утвърждаването й ще допринесе за обединяване на усилията на институциите за ефективен и цялостен подход към противодействието на трафика на хора.
Източник: Министерски съвет