Националната агенция за приходите (НАП) вече разполага с Управленска информационна система (УИС) за бизнес анализ. Създаването й е в резултат от успешно изпълнен проект по Оперативна програма „Административен капацитет“ (ОПАК). УИС или т. нар. „склад за данни“ е интегрирана система за съхранение на информация с възможност за тематично ориентиране на информацията, извършване на справки и анализи на основната дейност на дадена организация, които подпомагат процеса на вземане на решения в нея. Системата съхранява данни на приблизително 90% от всички информационни източници в Агенцията и покрива всички аспекти от нейната дейност. Тя позволява преглед на информация, която се отнася до дейността на НАП в различни разрези и агрегация.
Системата ще окаже най-голямо влияние върху потребителите на услуги в НАП, а именно гражданите и бизнеса. УИС ще доведе до намаляване на натовареността на действащите оперативни информационни системи. Така ще се подобри обслужването на клиентите най-вече в случаите, когато качественото обслужване е в пряка връзка с бързото действие на информационните системи.
Това е една от първите подобни системи в публичната администрация в България, съобщи Трифон Пасков, директор на „Анализи и прогнози“ в НАП, на днешната заключителната пресконференция по проекта. Системата позволява при всяка промяна в икономическата обстановка в страната да се отчете какви приходи ще донесе тя или съответно какви разходи ще струва, кои ще бъдат засегнатите лица и какъв е техният профил. Тази информация е от голяма полза за обсъждането на различни промени в действащото материално и процесуално законодателство.
„Екипът за управление на проекта на НАП показа, че с необходимото качество и бързина могат да се постигнат измерими резултати, които дават друг облик както на приходните администрации, така и на програмата“, заяви ръководителят на ОПАК Моника Димитрова-Бийчър. „Това е една от първите по рода си информационни системи за вземане на по-бързи и ефективни решения от ръководните нива в организацията, което променя визията на администрацията отвън и отвътре. Тази система подобрява нивото и качеството на обслужване от страна на НАП, което ще повлияе благоприятно на гражданите и бизнеса. Това ни дава увереност, че идеите, които финансираме, са полезни и изграждат по-добра визия на България“, допълни още г-жа Бийчър.
Източник: Структурните фондове на ЕС