Встъпителна пресконференция по Проект „Моят дом в Мездра”, който се реализира по ОП „Развитие на човешките ресурси”, се състоя в Заседателната зала на Община Мездра. В присъствието на кмета Иван Аспарухов и неговите заместници Николинка Кътовска, Генади Събков и Георги Валентинов, ръководителят на проекта Елена Нанова презентира „Моят дом в Мездра” и представи екипа за неговото управление. Сред гостите бяха регионалният координатор на Агенцията за социално подпомагане Красимира Коцъшка, Цецка Тинчева, ст. счетоводител в РДСП – Враца, регионалният представител на Комисията за защита от дискриминация Анета Тинчева, директорът на РЗИ – Враца д-р Анета Ставрова, Лорета Колева, ст. експерт в РИО – Враца и Силвия Митова, координатор по Проект „Детство за всички”.
Изпълнението на проекта „Моят дом в Мездра” стартира на 1 август. Неговата обща цел е разкриване на нови социални услуги от резидентен тип в общността в гр. Мездра: на три Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) и на едно Защитено жилище. В тях ще се предоставят качествени грижи за деца и младежи с увреждания от ДДМУИ „Вяра, Надежда и Любов“, както и за деца без увреждания, които ще заменят институционалните грижи за децата в риск.
В ЦНСТ-етата и Защитеното жилище ще бъдат настанени общо 44 деца и младежи. В два от центровете – този над Болницата и този при ПГ „Алеко Константинов”, ще се отглеждат по 12 деца и младежи от специализирани институции и 2 деца и младежи с увреждания от общността при спешна нужда, а в третия – този в двора на СОУ „Иван Вазов”, 8 деца от Социалния дом. Защитеното жилище в двора на ДДМУИ ще бъде обитавано от 8 младежи с увреждания, напускащи специализираните институции.
По проекта ще бъдат разкрити 64 постоянни работни места: 37 души персонал (детегледачи, възпитатели, социални работници, медицински сестри и фелдшер, трудотерапевти, арт терапевт, психолог и др.) и 27 лица за подкрепящи дейности (социални консултанти, лекари педиатри, рехабилитатори, педагози, детегледачи, хигиенисти и т. н). В момента тече конкурс за подбор на персонала и на лицата за подкрепящите дейности. Те ще бъдат назначени на работа от 1 ноември, а до края на годината ще приключи преместването на децата и младежите от Социалния дом и настаняването им в центровете и защитеното жилище. Предоставяне на новия вид социални услуги ще започне реално от 1 януари догодина.
По този начин на децата и младежите с увреждани и на децата без увреждания ще бъде осигурен живот в среда близка до семейната и ще се гарантира тяхното социално включване в общността. Бюджетът на проекта е близо 460 000 лв., а крайният срок за неговото изпълнение – 1 юли 2015 г.
Източник: Дарик