На 01.02.2014 г. се проведе последната 12 работилница с родители от първият етап на Програмата „Работилница за родители – да пораснем заедно” на УНИЦЕФ – България, ФИЦЕ – България и Община Смолян.
Програмата използва методите на групова работа. Проведоха се 12 тематично свързани сесии, с родители на деца от 0 до 4 години. Сесиите бяха с продължителност от 2 часа. Водеха се от екип от двама специалисти – Елена Костадинова и Цонка Дурева, които имат предварителна подготовка и познания за ранното детско развитие. Специалистите и родителите бяха партньори, които си сътрудничеха активно по време на сесиите в търсенето на решения за изпълнение на родителските отговорности.
Семинарите бяха подробно разписани и включваха кратки лекции, презентации, дискусии и работа в малки групи. Провеждаха се в удобно за родителите време.
По време на сесиите родителите разглеха следните теми:
- съвременните виждания и теории, които определя ранното детство като изключително важен период в живота на човека;
- основните елементи на родителството в най-добрия интерес на детето, които включват: грижовно поведение (даване на любов, емоционална топлина и сигурност), даване на структури и ръководство (поставяне на граници, осигуряване на последователност и предвидимост в живота на децата), приемане на детето като личност (приемане на гледната точка на детето, изслушване, възможност да взима решения само) и окуражаване на детето (подкрепа за интересите на детето, засилване на самочувствието, стимулиране на неговата самостоятелност);
- потребностите на децата през различните етапи от ранното детство и особеностите на тяхното развитие (как детето мисли, чувства и се развива през различните периоди), както и с начините за откликване на детските потребности и осигуряване на оптимални условия за развитие;
- ефективното слушане и неговата важност за установяване на качествени отношения с детето;
- ефективна комуникация с малкото дете;
- как детето трупа знания и опит за света и ролята на родителя;
- важността на играта и ранното четене за развитието на детето и начините за подкрепа на детските дейности;
- поставянето на граници на детето и ефективни подходи за изразяване на позволение и очаквания към децата;
- поставяне на правила и избягване на нежеланото поведение у детето без наказания и използване на сила;
- родителските отговорности.
От месец март ще се проведе втори цикъл от 12 работилници.
Източник: Община Смолян