Национална работна програма за превенция и ограничаване на ранните раждания ще бъде изготвена с участието на всички заинтересовани институции, информират от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗДЧ. Около това решение се обединиха участниците в организираната от председателя на ДАЗД Ева Жечева дискусия на тема „Ранните раждания и защитата на правата и интересите на децата“, която се състоя на 1 април 2014г. в град Бургас. Те подкрепиха предложенията на ДАЗД за мерки и нормативни промени за ограничаване на явлението „деца раждат деца“, изготвени след анализ на резултатите от извършената от ДАЗД планова проверка в 39 родилни отделения и 21 дирекции „Социално подпомагане” в страната.
Намаляването на възрастта на родилите малолетни момичета, както и широкият медиен интерес оформят сериозна гражданска позиция на неприемане и противодействие на тенденциите за намаляване на възрастта на родилките деца, превенция и овладяване на процеса, заяви при откриването на дискусията председателят на ДАЗД г-жа Ева Жечева. Ранното майчинство може да бъде фактор за социално изключване на майката със съответните последици и за детето. Голямото предизвикателство пред нас е превенцията на ранните раждания, подкрепата за майките не само на ниво родилен дом, за да не изоставят детето си. Необходима е активна работа за укрепване на системата за закрила, за подкрепа на семейството, за промяна на обществените нагласи, за промяна в отношението на специалистите, допълни г-жа Жечева.
Данните от проверката на ДАЗД показват, че в периода 01.01.2013 г. – 30.09.2013 г. са регистрирани 25 162 родени деца /в областитеСофия – град, София област, Бургас, Варна, Враца, Пловдив и Русе/, от тях:
- 24 302 деца са родени от майки над 18-годишна възраст,
- 24 деца са родени от малолетни – под 14 г.,
- 836 деца са с майки във възрастовата група от 14 до 18 г.
- 224 са родените деца с увреждания и/или малформации,
- 197 са мъртвородените деца.
Тревожен е фактът, че за около 5 % от общия брой непълнолетни родилки, това е второ по ред раждане.
Като водещи причини за изоставянето на новородени деца още на ниво родилен дом при непълнолетните /14 – 18 г./ и пълнолетните родилки, които са заявили пълен отказ от детето си, се очертават липсата на финансови възможности и жилищни условия (32%), липсата на подкрепа от страна на близките (17%), нежелана бременност (13%), многодетност (11%) и др.
Проблемът с ранните раждания и рисковете, които те крият за развитието на децата е бил системно подценяван в годините. Затова може да разчитате на парламентарна подкрепа за законодателни инициативи, които помагат за решаване на проблема, заяви председателят на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта в 42-то НС г-н Христо Монов. Той съобщи, че на ДАЗД ще бъде възложено разработването на Национална стратегия за превенция на ранните раждания.
Задържането на момичетата в училище е най-добрата превенция на ранните раждания, важно е и ранното намиране, разбиране и подкрепа на бременните момичета и избора, който те трябва да направят, заяви г-жа Таня Радочай – представител на УНИЦЕФ за България, която представи международната практика за ограничаване на това явление.
Добри практики, проблеми и предизвикателства в превенцията на ранните раждания споделиха здравни медиатори, социални работници, ръководители на болници и представители на Агенцията за социално подпомагане.
В срещата участваха още областният управител на Бургас Павел Маринов, зам. -кметът на Община Бургас д-р Лорис Мануелян, депутати, директори и лекари от родилните отделения на болниците в Бургас, Варна и Сливен, представители на регионалните дирекции „Социално подпомагане”, отделите за закрила на детето, неправителствени организации.
Източник: ДАЗД