На 19 март 2014г. в зала 1 на Областна администрация-Русе се проведе кръгла маса, посветена на грижите за децата и предизвикателствата пред здравните и социалните услуги за деца, особено за децата с увреждания. Събитието бе открито от областния управител Венцислав Калчев, а участие в срещата взеха представители на Община Русе, МБАЛ-Русе, МБАЛ „Медика” Русе, доставчици на социални услуги, РИО на МОН, РДСП Русе и други заинтересовани страни. Темата на дискусията бе „Координация и иновативност в работата на всички заинтересовани страни в процеса на реформиране грижите за деца в регион Русе”. Организатор на форума е „Надежда и домове за децата”- клон България във връзка с проекта „Стратегическа деинституционализация и реформа на грижите за деца от 0 до 3 години”. Организацията е партньор на Министерство на здравеопазването по проект „ПОСОКА: семейство“ за преструктуриране на 8 пилотни Дома за медико социални грижи в цялата страна (за бебета от 0-3 години), един от които е този в Русе.
В рамките на срещата Мариела Личева, директор Дирекция „здравни и социални дейности“ към Община Русе представи предизвикателствата пред социалните услуги за деца в Община Русе. Тя съобщи, че през тази година ще бъдат закрити по-голяма част от домовете за деца с увреждания.
Наличните социални услуги за деца в Община Русе от институционален тип са:
Дом за медико-социални грижи за деца от 0 до 3 г. През 2013 всички деца са изведени и не се настаняват нови. Предизвикателството пред него е трансформирането му със средства по ОП „Регионално развитие“ и ОП „Развитие на човешките ресурси“.
Дом за деца лишени от родителска грижа „Надежда“ за деца от 3 до 7 г. (капацитет 15 места). Предизвикателството е закриване на ДДЛРГ.
Предизвикателството пред ДДЛРГ „Св. Д. Басарбовски“, който е с капацитет 34 места е намаляването на капацитета му.
Наличните социални услуги за деца в Община Русе от резидентен тип са 5 на брой.
Приют за деца – капацитет 15 места.
Център за настаняване от семеен тип – 1 с капацитет 10 места.
Център за настаняване от семеен тип – 2 с капацитет 12 места.
Предизвикателството е разкриване на 3 нови ЦНСТ „Вяра, Надежда и Любов“.
Социалните услуги за деца в общността са 5 на брой.
Два центъра за обществена подкрепа – капацитет 125 места.
Два центъра за работа с деца на улицата – капацитет 40 места.
Четири дневни центъра за деца с увреждания – капацитет 60 места.
Два от дневните центъра за деца с увреждания са със седмична грижа, като единият е за заместваща грижа, а другият е модел на ранна интервенция.
Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с психични разстройства – капацитет 20 места – „Детски кът за развитие“.
Приемна грижа – социалната услуга се реализира по проект „И аз имам семейство“, управляван от Община Русе – в рамките на проекта са заложени 25 приемни семейства, към момента броят на утвърдените семейства е 19, като в 16 приемни семейства са настанени общо 19 деца. Услугата се допълва и от утвърдените приемни семейства към Дирекция „Социално подпомагане“-Русе, които са 11 на брой.
Предизвикателството е: Достатъчност на разкритите социални услуги за деца с увреждания за задоволяване на потребностите на децата, настанени в новите ЦНСТ.
Предстои разкриване на 7 нови социални услуги за деца и семейства в риск.
Източник: ruseinfo.net