Сграда за предоставяне на социални услуги за деца и техните родители откриха в Самуил. Тя е изградена по проект „Социално включване” и се намира срещу административната сграда на общината, съобщи кметът д-р Бейтула Сали. Новият социален дом е създаден с финансов ресурс от 500 хил. лв., като 300 хил. са използвани за изграждането на сградата и оборудването, а останалата част са за издръжката на самата услуга. Центърът ще предоставя комплекс от социални, здравни и образователни услуги за деца до седем годишна възраст и техните семейства на територията на общината.
Кметът заяви, че по проекта ще бъдат обхванати деца и родители от уязвимите етнически групи, семейства с ниски доходи, живеещи в лоши жилищни условия, деца без личен лекар, с увреждания и здравословни проблеми, самотни родители, както и останалата част от населението, нуждаещо се от заложените социални услуги по проекта.
Основните услуги включват интеграция на децата в детските градини и в предучилищните групи, целодневна и почасова грижа за деца, семейно консултиране и подкрепа на родители, здравна консултация и др.
„Очаква се след приключване на проекта държавата да поеме тази дейност, като отпусне делегиран бюджет”, каза кметът.
„Самуил е общината с най-много социални заведения в област Разград, които предлагат услуги на над 200 души”, обясни д-р Сали и добави, че в половината от населените места на територията на общината има поне по едно социално заведение. В общинския център функционира Домът за възрастни хора с умствена изостаналост, който предлага услуги на 86 мъже и жени с интелектуална недостатъчност, навършили пълнолетие.
В село Хърсово има Център за настаняване от семеен тип за лица с физически увреждания, като от услугите се ползват 15 възрастни с увреждания, които имат нужда от 24 часова грижа.
През май 2011 г. в Самуил е разкрит Център за обществена подкрепа за 20 потребители, във Владимировци функционира Център за социална рехабилитация и интеграция за 30 души, а Центърът за настаняване от семеен тип за лица с умствена изостаналост в Пчелина, разкрит през месец август 2013 г. е с капацитет 15 потребители.
В общината има и три защитени жилища – Защитено жилище „Шанс за нов живот” в село Кривица за 8 потребители. Защитеното жилище в Самуил е разкрито през месец юни 2009 г., то е базирано на модела “Живот в малка група” и включва четиринадесет потребителя на социалната услуга. През месец март 2011 г. е разкрито Защитено жилище и в село Богомилци, с капацитет 15 потребители. Основната цел на услугата е подобряване качеството на живот и социална интеграция на хора с умствени затруднения.
„От началото на следващата година в община Самуил предстои откриване на Център за настаняване от семеен тип за стари хора по Проект „Красива България” , каза още общинският кмет. Социалното заведение ще се помещава в сградата на бившето училище в село Хума и в него ще бъдат настанени 13 възрастни.
„Догодина ще започне изграждането и на Кризисен център за временно настаняване, който ще бъде в общинския център Самуил”, допълни д-р Бейтула Сали.
Източник: Топновини