На 21 април 2014 г. се проведе заключителна пресконференция по повод реализацията на проект за изграждане на три центъра за настаняване от семеен тип за деца в риск в Сливен. На пресконференцията инж. Иван Манчев – ръководител на проекта, обяви, че са изградени три центъра за настаняване от семеен тип, разположени в сливенските квартали „Дружба“, „Сини камъни“ и „Ново село“. Центровете са предназначени за деца над 3 години и младежи от Дома за деца и младежи с умствена изостаналост (ДДМУИ) в град Кермен; деца и младежи на възраст между 3 и 18 години от Община Сливен, настанени към момента в други специализирани институции на територията на общината и извън нея.
Новоизградените центрове от семеен тип представляват двуетажни сгради, построени по монолитен начин върху терени общинска собственост. Всеки център е с капацитет от 12 места. Предвидени са и 2 места за спешен прием на деца и младежи.
На първия етаж на всеки център са разположени три спални (за I група), обща дневна с обособени кътове за различни занимания, санитарен възел, кухня, трапезария, помещение за персонала, входно антре. Вторият етаж обхваща три спални (за II група), дневна и санитарен възел, организирани в северната част на етажа, a в южната част – пет спални, дневна и санитарен възел (за III група). В сутерена на сградите са разположени обслужващите помещения – два склада, перално, котелно и помощно помещение. В двора са изградени детска площадка, зони за отдих, зелени и тротоарни площи.
Проектът дава шанс за 42 деца на възраст над 3 години и младежи с умствена изостаналост, настанени до момента в специализирани институции на територията на Община Сливен и извън нея. 39 души персонал общо за трите центъра, включително детегледачи, медицински лица, санитари и др. ще получат възможност за намиране на заетост и придобиване на опит в сферата на социалните услуги за деца с ментални увреждания.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Стойността му е 2 029 734,02 лева безвъзмездна финансова помощ, от които 85% е съфинансирането от ЕФРР и 15% – от националния бюджет.
Източник: citybuild.bg