Социални политики на Европейски съюз
За да се справи с конкуренцията на нововъзникващите икономики, Европа трябва да създава работните места, от които се нуждае едно динамично общество на знанието. Това изисква инвестиции в образованието, науката и политиките за заетостта, чрез които да бъдем в крак с промените и да успеем да излезем от икономическата криза.
ЕС и правителствата на страните членки си поделят отговорността за политиките в областта на заетостта, социалните въпроси и приобщаването. Европейският съюз:
- координира и наблюдава националните политики,
- насърчава обмена на добри практики в области като заетост, бедност, социално изключване и пенсии,
- създава закони и следи за тяхното прилагане в области като трудови права и координиране на схемите за социална сигурност.
Повече и по-добри работни места
В съответствие със стратегията за растеж „Европа 2020“, Европейската стратегия за заетостта насърчава действия, насочени към:
- създаване на работни места,
- динамизиране и балансиране на трудовия пазар,
- наблюдение на политиките за заетост наред със страните от ЕС
- чрез следните инициативи:
- Пакет за заетостта – набор от мерки за насърчаване на създаването на работни места
- мерки за насърчаване на младежката заетост,
- инициативи по „Европа 2020“: заетост, социални въпроси и приобщаване
- Права на работното място
ЕС има реален принос в областта на правата на работещите. Например има закони на ЕС, които ограничават работното време, подобряват условията на труд и гарантират компенсации за травми, получени на работното място.
ЕС работи с широк кръг партньори, включително работодатели и профсъюзи, за да гарантира, че тези закони действително са насочени към най-важните проблеми.
Социална закрила и приобщаване
ЕС насърчава социалната закрила и приобщаване, като координира, стимулира и предоставя финансиране в подкрепа на усилията на страните членки за борба със социалното изключване и бедността и за реформиране на техните системи за социална закрила.
Живот и работа в чужбина
ЕС и неговите страни членки си сътрудничат, за да улеснят желаещите да живеят и работят в чужбина, като координират социалноосигурителните системи в страните от Съюза и позволяват на работниците да получават пенсиите и социалноосигурителните си обезщетения дори когато сменят работата си и работят в други страни от ЕС.
Програми за финансиране на ЕС
Основните програми за заетост и социална политика са:
- Европейският социален фонд (ЕСФ),
- програма „ПРОГРЕС“,
- Европейският фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ),
- Механизмът за микрофинансиране „Прогрес“.
Правителствата на страните от ЕС носят основната отговорност за заетостта и социалната политика. Финансирането от ЕС в тази област цели само подкрепа и допълване на техните усилия.