„Увеличението на пенсиите с 2,7 на сто от 1 юли 2014 г. няма да се отрази на правото на хората да получават енергийни помощи. Тези, които са получавали такава помощ през миналия отоплителен сезон, ще ги получават и през този, ако нямат промени в другите си доходи“, заяви днес вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков в предаването „Здравей, България” на Нова телевизия. Размерът на помощта за отопление ще бъде коригиран, ако електроенергията поскъпне. „При промяна на цената например с 5 процента, месечната помощ ще се повиши от 65,72 лв. на 69,01 лв. За това ще бъдат необходими още 4 млн. лв. от бюджета“, обясни министър Христосков. Той допълни, че служебното правителство подготвя актуализация на държавния бюджет.
„Към днешна дата няма никаква опасност за пенсиите и социалните плащания. В бюджета на НОИ постъпленията са такива, каквито е предвидено да бъдат. През септември изплащането на пенсиите дори започна по-рано“, каза министър Христосков. „През август социалните бяха изплатени навреме, така ще бъде и през септември и през октомври“, категоричен бе той. По неговите думи при плащанията приоритет ще имат семейните помощи за деца, след това интеграционните добавки на хората с увреждания, месечните социални помощи и помощите за отопление.
„Всички осигурителни системи в Европа са свързани със старост. Пенсия се дава за това, че човекът е възрастен. Системи, основани само върху прослужени години, имаше в миналото. В България сега е така за служителите в специалните ведомства, които, за да се пенсионират, трябва да имат само 27 години осигурителен стаж, две трети от който да е кадрови“, обясни министър Христосков в отговор на зрителски въпрос. Той изрази експертното си мнение, че трябва да бъде въведена минимална възраст за пенсиониране и в специалните ведомства, тъй като България е шампион по ранно пенсиониращи се хора – ефективната средна възраст за пенсиониране в нашата страна е под 60 години.
Министър Христосков припомни, че е привърженик на автоматичните механизми в осигурителната система, при които повишаването на очакваната продължителност на живота да води до повишаване на възрастта за пенсиониране. „Няма опасност пенсионната система в България да фалира и да няма пари за пенсии, дори и след 2030”, каза той в отговор на въпрос за Националната стратегия за демографско развитие на населението.
Вицепремиерът съобщи данни за изплатените еднократни помощи от 325 лв. във връзка с наводненията в страната. „Общо 2229 пострадали от бедствията през юни и август вече са получили еднократна помощ. Социалните работници са на място в селищата, засегнати от последните наводнения миналата седмица, помагат на хората да попълнят документите и приемат молби“, увери вицепремиерът Христосков. Очаква се да бъдат подпомогнати общо около 4000 семейства на обща стойност от 1,3 млн. лв.
Подготвяме промяна в условията за получаването на еднократната помощ за майки-студентки, която в момента е 2880 лв. Тъй като с това право масово се злоупотребява, идеята е едната част от помощта да се изплаща със заверка на първия семестър, а втората – на втория, сподели министърът. За целта обаче е необходим ремонт в законодателството.
„Предвидено е увеличение на минималната работна заплата с 40 лв. от 2015 г. Личното ми мнение е, че е възможна минимална работна заплата от 400 лв.“, сподели министър Христосков. Той посочи, че дори в местата с висока безработица има доста незаети работни места, защото младите хора не искат да работят за толкова малко пари. Вместо това те заминават да търсят работа в други държави със значително по-високи възнаграждения. „В бюджета за следващата година ще заложим увеличение на заплатите на социалните работници. Над 10 000 човека работят в системата на МТСП и НОИ“, уточни министър Христосков.
Източник: МТСП